Zenith – Caliber 135 Observatoire Restricted Version – Type and Development

A big-scale collaboration in watchmaking was born. Zenith presents to the general public for the primary time its most awarded motion from the golden age of chronometry competitions. A bunch of Zeniths was restored by famend impartial watchmaker Kari Voutilainen of the Phillips Affiliation with Bacs & Russo, on an thought put ahead by Aurel Bacs and Alexandre Ghotbi of Phillips, with whom Zenith had beforehand labored with on distinctive items and particular editions. and invited him to brighten it by hand. Caliber 135-O actions, all collaborating in observatory chronometry competitions and successful awards. The result’s a up to date timepiece produced in a collection of 10 items and bought solely by Phillips with Bacs & Russo.

Caliber 135 Observatory Restricted Version © Zenit

At a Geneva cinema custom-made for this big day, company are invited to journey again in time to the Nineteen Fifties with the premiere of a brief movie tracing the historical past of this exceptional collaboration. The story begins within the final decade of the observatory chronometer competitions, a interval in watchmaking that was brimming with creativity and characterised by the pursuit of chronometric perfection. Over this decade, Zenith has cemented its fame as a number one producer of precision timepieces with the Caliber 135-0, essentially the most awarded remark timer of all time. Seventy years later, public sale home Phillips, whose experience in uncommon and sought-after classic items of historic significance remains to be unequalled, in addition to in fashionable handcrafted watchmaking, presents Zenith with a brand new problem: working with one of the crucial revered folks alive. Unbiased watchmakers to revive and adorn a handful of Caliber 135-O actions which have really entered and gained in Observatory chronometer competitions and place them in a wholly new timepiece that’s each traditionally impressed and modern distinctive.

Zenith CEO Julien Tornare feedback on the start of this distinctive collaboration: “I’ve identified Aurel Bacs and Alexandre Ghotbi for a few years. We had discussions about Zenith’s legacy and hidden gems ready to be found. Extra particularly, they requested about Caliber 135. Then the thought occurred to me: Why not collaborate with Phillips to create a particular collection round this mechanism? The great thing about having a legacy as wealthy as Zenith is with the ability to share it. »

Caliber 135 Observatory Limited Edition

Caliber 135 Observatory Restricted Version © Zenit

As Aurel Bacs stated, there was a mirrored image: “Would not or not it’s nice to do some type of tremendous restricted manufacturing with the Caliber 135? Julien and Romain (Marietta, Head of Product and Heritage at Zenith) got here again to us and stated: “Guys, now we have a shock for you. However who would have thought that with actual strikes examined on the observatory, they might someway win strikes with ‘System 1’ standing? That is all. began. ”

The last word observatory chronometer: Caliber 135-O

Zenith’s contribution to the world of precision chronometry is an inexhaustible supply of inspiration. Since its institution in 1865 and till right now, manufacturing has by no means deviated from the pursuit of precision. One space the place Zenith excels is in observatory chronometer competitions, which has gained greater than another watchmaker with over 2,330 chronometry awards. In the midst of the twentieth century, within the golden age of observational chronometer competitions, one motion surpassed the others and prevailed: the caliber 135-O.

[1945’tenEphremJobintarafındangeliştirilenCalibre1351949’dan1962’yekadarikifarklıversiyondaüretildi:ticaribirvaryantveyalnızcaNeuchâtelCenevreKewTeddingtonveBesançonGözlemevlerininkronometriyarışmalarınakatılmayayönelikikincibiryinelemeHiçbirzamanpazarlanmayanvecepsaatlerineveyakolsaatlerineentegreedilmeyenbu“O”mekanizmalarköktenfarklısıcaklıklardaşoklardavealtıfarklıpozisyondaçalışarakkapsamlıtestleretabitutulmuştur230’danfazlakronometriödülüileCalibre135-Osaatyapımcılığıtarihindeherhangibirgözlemevikronometrekalibresininenfazlaödülünesahiptir

Calibre 135 Observatory Sınırlı Üretim

kalibre 135 © Zenit

Bu çok sınırlı üretim için seçilen 10 mekanizma, 135-O’nun beş yıl üst üste yarışmayı kazandığı 1950 ve 1954 arasındaki “seri zaferler” yıllarına aittir – eşi görülmemiş ve eşsiz bir başarı. Yarışmalar için hazırlandılar ve Zenith’in Kronometri Laboratuvarı tarafından yıl boyunca mükemmelleştirildiler. 10 mekanizmanın tümü Kategori 1’de ödüllüydü ve hepsi, beş yıl üst üste ödüllü mekanizmalar üzerinde çalışan ve Zenith’in hassas kronometride tartışmasız lider olarak ününü pekiştiren ünlü Zenith zaman tutucuları Charles Fleck & René Gygax tarafından belirlendi. Kari Voutilainen’e emanet edilen bu tarihi hareketlerin restorasyonu ve bitirilmesi, onları ham rekabet parçaları statüsünden çok üst düzey haute horlogerie kreasyonları statüsüne taşıdı. Alexandre Ghotbi şöyle diyor: “Bu kalibreler rekabet için tasarlandı. Giymek ya da estetik olmak için yapılmadılar. Peki bu efsanevi kalibreden bir kol saati yapmak istesek, onu daha da üst seviyeye çıkarmak için kimden istemeliyiz? Seçimimiz hemen Kari Voutilainen’e düştü. O mutlak bir ustadır. »

Calibre 135 Observatory Sınırlı Üretim

Calibre 135 Observatoire, orijinal çağına sadık kalarak, Calibre 135’in daha eski üretim kol saati versiyonlarından ilham alıyor. Ancak geçmişteki hiçbir şeye benzemeyen Observatoire sınırlı sayıda, en sembolik detayları çağdaş dokunuşlarla birleştirerek 1950’lerin birçok referansından ilham alıyor. . 38 mm yuvarlak platin kasa, çerçevenin altına mükemmel şekilde uyan konik çıkıntılara ve modern Zenith yıldız logosunu taşıyan büyük boy çentikli bir kurma koluna sahiptir.

“Cam kutu” tipi safir kristalin altında, Kari Voutilainen’in Comblémine atölyesinden alınan som gümüşten hafif kubbeli siyah kadran, balık pulu deseninde bir guilloche işlemeye sahiptir. Üçgen saat imleri ve cilalı rodyum kaplama nikel gümüş aplikler ve som altın ibreler, vintage zarafet ve çağdaş zenginliğin bir karışımında yan yana geliyor. Saat 6 konumundaki büyük saniye sayacı, bu saatlerin her birinin benzersiz doğasına ve saygıdeğer kronometre yapımcıları Charles Fleck veya René Gygax tarafından titizlikle düzenlenip daha sonra saatlere iletilme biçimlerine tanıklık eden mekanizmanın seri numarasını taşır. Kari Voutilainen’in ve onun kendini işine adamış saat ustalarından oluşan ekibinin son derece yetenekli elleri. Zenith, Kari Voutilainen ve Calibre 135-O’nun kronometri yarışmalarının altın yıllarında yarıştığı ve kazandığı tarihi Gözlemevi’nin tümü Neuchâtel kantonunda yer aldığından, kadranın alt kısmında “Neuchâtel” imzası bulunuyor.

Calibre 135 Observatory Sınırlı Üretim

Calibre 135 Observatory Sınırlı Üretim © Zenit

Calibre 135 tarihinde ilk kez ve kesinlikle “O” varyantı için, Kari Voutilainen tarafından kusursuz bir şekilde dekore edilmiş ve tamamlanan gözlemevi kronometre hareketi, safir bir kasa arkasından görülebilir. Usta saatçi restoratör tarafından temizlenip özenle tamamlanan tarihi mekanizmanın estetiği, yaldızlı köprülerde pahlı ve elle cilalanmış kenarlar, eğimli ve cilalı vida başları, ana plakada dairesel damarlar, mandal tekerleklerinde mavilik ve taç… ve çok daha fazlası. Mekanizmaları restore ederken ve süslerken Fleck ve Gygax’ın orijinal akort ve akortlarını özenle koruyan Kari Voutilainen şunları söylüyor: “Bu mekanizmalar üzerinde çalışan insanlar zamanın en iyi saat ustalarıydı. Belirli şeyleri yapmak için bilgi birikimine sahiptiler. Bu hassasiyet 70 yıldan sonra kaybolmaz. Görevimiz bu performansa dokunmamaktı. »

Bu istisnai serinin tarihsel bağlamına mükemmel bir şekilde uyan Calibre 135 Observatoire, kronometri yarışmasının kalibrelerinin rekabet ederken Zenith üretiminden Neuchâtel Gözlemevi’ne nakledildiği kaplardan esinlenerek pirinç bağlantı elemanlarına sahip ceviz ağacından bir kutu içinde teslim edilir. zamanda birincilik ödülü için. İçerisinde saatin bulunduğu kitap şeklinde deri çanta ve mekanizmanın tarihi ahşap taşıma kutusu bulunmaktadır.

Calibre 135 Observatory Sınırlı Üretim

Calibre 135 Observatory Sınırlı Üretim © Zenit

Birçok özel yetenek ve uzmanlık gerektiren benzeri görülmemiş bir işbirliğinin sonucu olan Calibre 135-O Observatoire, Zenith’in insanlığın bildiği en hassas kronometrelerden bazılarının üreticisi olarak mirasını kutlamakla kalmıyor, aynı zamanda zanaatkar Neuchâtel saat yapımcılığının yanı sıra saatçilik ruhunu da kutluyor. restorasyon sanatı ve kaliteli dekorasyon. Bu sınırlı sürüm, yalnızca Phillips tarafından satılmaktadır.

Leave a Comment